Відомим фактом є те, що діти копіюють своїх батьків. Є навіть такий вислів “Не намагайтесь виховувати дітей, вони виростуть такими як ви, краще виховуйте себе”.
Тому, якщо у вас є власний бізнес, то з великою ймовірністю можна сказати, що ваша дитина має всі шанси вирости підприємцем.

дитина-робота-мікс

Але і навіть коли у вашій сім’ї ніхто не займається бізнесом, ви можете сформувати у дитини правильне відношення до грошей і способів їх заробітку.
З чого розпочати? Спочатку проаналізуйте фінансові цінності, які є у вашій сім’ї.

Тепер згадайте, що говорили вам в дитинстві батьки про гроші:
– в мене немає грошей
– гроші псують людей
– гроші даються тільки важкою працею
– на це неможливо заробити чесним шляхом

а, можливо, навпаки, ви з дитинства чули щось на кшталт:
– я можу заробити великі гроші
– я живу в достатку
– гроші течуть до мене рікою
– я займаюся улюбленою справою

Пригадали почуте, а тепер запишіть і проаналізуйте, адже саме ці речі вплинули на ваше сьогоднішнє фінансове становище і кар’єру.
Зараз дуже часто можна зустріти поради про те, чи давати дитині кишенькові гроші, як саме, яку суму.
Дехто рекомендує оплачувати роботу дитини по дому, хороші оцінки і т. п.
Ці способи хороші, якщо ви хочете виховати хорошого працівника, але вони не зовсім підходять, вірніше зовсім не підходять, для виховання майбутнього підприємця. І ось чому:

1. Ви оплачуєте час або виконане завдання.
Все просто, дитина помила посуд, чи прибрала у кімнаті та отримала за це гроші — це наймана праця. І в цьому випадку ви виступаєте для дитини роботодавцем і платите їй зарплату.
На противагу, підприємці отримують гроші не за час, витрачений на роботу, а за ту цінність, яку несе їхній продукт.
Тобто, плата дитині за справи по дому не є хорошою ідеєю, оскільки формує мислення найманого працівника, який думає, що заробіток може бути тільки тоді, коли витрачено час на роботу, або виконано поставлене кимось завдання, а це не так.

2. Заохочуєте робити тільки необхідний мінімум.
Що би ви не казали, і що би не робили, при такій системі оплати дитина завжди буде зацікавлена лише в тому, щоб швиденько закінчити виконання поставленого завдання і повернутись до своїх розваг. Якість в даному випадку відходить далеко на задній план.
Але для підприємця це неприпустимо, адже для успіху потрібно щоб робота була виконана не тільки швидко (вчасно), але і максимально якісно. Саме від цього залежить його дохід і розвиток його справи.

3. Показуєте, що робота і задоволення — різні речі.
Це ще одна негативна установка. Для дитини виконання роботи буде просто рутиною, яка стоїть на шляху до розваг. Тут все, як і у більшості дорослих: люди ходять на роботу, яку терпіти не можуть і чекають вихідних, щоб від неї відпочити. Таке собі замкнуте коло.
Підприємці ж у своїй більшості займаються улюбленою справою, яка приносить їм і задоволення і матеріальні блага. Вони живуть, щоб вирішувати проблеми і створювати можливості.

Це погані уроки, які ви можете дати своїм дітям, тому краще замінити їх на хороші, такі як:

1. Є обов’язки і вони не оплачуються, або не завжди і за все платять.
Це простий перший крок для тих, хто тільки починає фінансове виховання дитини, але якщо ви вже почали платити за виконання домашніх обов’язків, то приготуйтесь до протестів.
Тут головне доступно пояснити дитині, що робота по дому це її сімейний обов’язок, за який вона відповідає. Такі ж обов’язки є у батьків, тому все справедливо. Єдина винагорода в даному випадку — це відчуття задоволення від добре зробленої роботи.
Цей крок також покаже дитині, що всі люди є відповідальні за певні речі і не завжди їм за це платять.

2. Оплачується вирішення проблем.
Дайте дитині можливість самій побачити де є проблема і придумати її вирішення. Це може бути будь-що: прибрати подвір’я від снігу взимку, помити брудну машину і т.п.
Це дуже допоможе їй у дорослому житті, адже підприємці цим і займаються — знаходять проблеми, на вирішенні яких можна заробити.

3. Бізнес починається з плану.
Можливо, вирішуючи виявлені проблеми в сім’ї чи по-сусідству, дитина знайде справу, яка її зацікавить на стільки, що вона захоче заробляти нею на постійній основі. Це буде дуже добре і саме тепер прийдеться до часу розмова про основні закони бізнесу.
Сюди входять знання про інвестиції, тобто матеріали, які потрібно придбати для власної справи (бо не можна постійно брати в тата лопату для прибирання снігу, потрібна своя), про рекламу, яка зацікавить потенційних клієнтів, про маркетинг-план, який допоможе контролювати ситуацію, обрати необхідну тактику і стратегію для досягнення поставлених цілей і не виходити за рамки бюджету.
Якщо ви самі вже займаєтесь бізнесом, то вам це не мало би бути складно, а дитині дуже корисно.
Якщо ви ще не розпочали власну справу, то скористайтесь цією можливістю, щоб спробувати свої сили у бізнесі без ризику для сімейного бюджету і вже за кілька місяців ви будете готові до таких розмов.

4. Робота — це гра на все життя.
Дітям подобається щось будувати, конструювати і вигадувати. Коли вони граються конструктором, то це їх повністю захоплює. Наше завдання навчити їх так само відноситись і до роботи. Щоб проекти, які вони втілюють в життя, сприймались як цікава гра, за яку можна отримати гроші, якщо знайти цікаву ідею.

Викладене вище — це далеко не всі можливі варіанти, які можна використати для розробки власної системи заохочень. Адже до кожної дитини потрібен особистий підхід. І кому, як не батькам його шукати.
Таке виховання не гарантує, що ваша дитина обов’язково стане підприємцем, але мислити як підприємець вона точно поступово навчиться.
І незалежно від того, чим вона буде займатись, цей спосіб мислення завжди допоможе їй виділитися з натовпу.