Кращий час для знайомства дитини зі світом фінансів – це період, коли їй виповнюється 4-5 років. Ви вже не боїтесь що дитина проковтне копійки, які їй дасте але ще не придбали для дитини гаманець.

Діти в цей період допитливі, готові до дій і все сприймають буквально, вони швидко засвоюють інформацію, хоча вони непосидючі і важко надовго захопити їхню увагу, швидко переходять від суб’єкта до об’єкта і так само швидко до ідеї.

Якщо розглядати таку дитину з точки зору психології, то мені подобається опис цього періоду, який пропонує Езра Щебальський в своїй книзі «Полезные родители или эволюция в педагогике раннего развития». Детальний опис рис і навиків, які притаманні цьому віку і які потрібно обов’язково розвивати займає кілька сторінок, тому відзначу лише те, що стосується нашої тематики. Якщо коротко, то діти в цьому віці потребують тренування нових якостей і здібностей, хочуть долати перепони і ставати щоразу кращими, виходити за рамки можливого. Це такі собі «мавпенята», які вбирають в себе риси цікавих їм людей, як дорослих так і дітей, улюблених героїв казок і мультфільмів.

І саме батьки, як ніхто інший можуть допомогти піднятись на першу сходинку в цей цікавий світ фінансових можливостей.

Одним з простих і доступних варіантів є гра. Діти люблять ігри і я пропоную зіграти з ними у Дитячу монополію або Грошовий потік.

Сьогодні багато говорять про те, що питання фінансової грамотності мали б вивчатись у школі. Не буду багато про це писати, бо вважаю, що школа – це конвеєр по підготовці виконавців чужих наказів. Дитину просто «напихають» інформацією, яка теоретично в майбутньому мала б допомогти їй добре виконувати свої обов’язки, коли та піде працювати.

А якщо ви хочете, щоб дитина росла і розвивалась, ставала сама господарем свого життя і проявляла підприємницькі здібності, то вам потрібно бути готовим взяти це питання в свої руки і допомогти їй отримати необхідні навички.

Можна виділити основні задачі, які стоять перед батьками в цей час:

  • Познайомити дитину з основними навичками поводження з грошима
  • Почати видавати їй кишенькові гроші
  • Визначити стиль поведінки дітей з грошима
  • Привити дитині кілька принципів з фінансових цінностей сім’ї
  • Відкрити накопичувальну програму для дитини

 

А тепер трішки детальніше.

Я виділив би 3 основні навики поводження з грошима, на яких можна зосередитись у цьому віці:

  • Вміння заробити
  • Вміння зберегти або економити
  • Вміння витрачати

Кожен з них потребує засвоєння дитиною певних навичок, які вам і потрібно привити.

Візьмемо наприклад кишенькові гроші. Дитині потрібно дати зрозуміти, що кишенькові гроші – це не зарплата, а це інструмент, який допоможе навчити її розпоряджатися грішми.

Тому і ви і ваша дитина повинні знати і пам’ятати, яка сума видається, на який період і на які потреби. Не можна просто дати дитині гроші, з надією, що разом з ними вона візьме на себе фінансові зобов’язання. Якщо ви не будете регулярно розмовляти про правила витрачання, то зовсім скоро ваш фінансовий магнат вимагатиме все більші та більші суми.

Хоча не всі діти однаково відносяться до грошей. Так, деякі з них почавши зберігати гроші, не проявляють жодного бажання їх витрачати. Якщо ваша дитина проявляє такий стиль поведінки з грошима, який можна назвати скупістю, то його потрібно коректувати. Адже ми хочемо навчити дитину економити і розпоряджатися грішми. А для цього дитині потрібно хоча б невелику частину грошей витратити на заплановані покупки чи благодійність.

Сподіваюсь, що благодійність є у списку фінансових цінностей вашої сім’ї, та чи співпадає точка зору всіх членів родини на це питання. В таких питаннях важливо щоб діти бачили відповідність того, що їх навчають батьки з тим, що вони самі роблять. А також буде значно краще, якщо ви обговорите з іншими членами родини, особливо тими, які проводять багато часу з дітьми ці питання, щоб до дітей не доходила суперечлива інформація.

І мабуть такою собі програмою-максимумом в цьому віці буде відкриття накопичувального рахунку для дитини. Складні проценти не дарма називають восьмим чудом світу, адже завдяки ним навіть невеликі депозити можуть значно вирости. Крім того, що таким чином можна назбирати необхідні суми для навчання у хорошому ВУЗі, для покупки нерухомості або бізнесу це буде для дитини реальною фінансовою академією «на дому»

Детальніше ці питання я розглянув у Курсі для дітей віком 5-8 років «ЗНАЙОМСТВО ЗІ СВІТОМ ФІНАНСІВ». Якщо Вам цікаво, то детальніше про курс ТУТ.