Виховання фінансових цінностей у дітей, особливо на ранньому етапі розвитку, сприяє зібраності, цілеспрямованості та формуванню особистості.

Слід подумати над своїми фінансовими цінностями. Задайте собі запитання: «Які мої принципи та принципи моєї сім’ї визначають відношення до грошей?». Мабуть, це не те питання над яким ви часто розмірковуєте, і необхідно буде обміркувати його певний час. Адже у нас не прийнято провадити сімейні бесіди на цю тему.

Для того, щоб ваші роздуми просувались у правильному напрямку, подумайте над такими питаннями:
– Що для вас значить заробляти гроші;
– Як ви відноситесь до своєї роботи;
– Чи контролюєте сімейні витрати. Можливо в цьому питанні ви живете одним днем – подумайте чи це вас влаштовує;
– Обміркуйте, чи ваші фінансові витрати відповідають вашому фінансовому становищу;
– У вас в кінці місяця залишаються гроші? Як ними розпоряджаєтесь, що думаєте про банки і акції, а як щодо власного бізнесу і самоосвіти;
– Чи готові ви інвестувати в своє здоров’я замість того, щоб спонсорувати фармацевтичні компанії;
– Чи виділяєте, або чи готові виділити час або гроші нужденним. Ви плануєте такі дії, чи це відбувається спонтанно.

Слід зазначити, що фінансові цінності – це не просто переконання типу «заощадження на чорний день», «де тонко, там і рветься», а це ваші щоденні поступки і дії. Адже ви вчите дітей в першу чергу своїм прикладом, своїми поступками.

Скоріш за все в вашій сім’ї у кожного є свої фінансові цілі, і часто вони абсолютно різні. Внаслідок цього діти чують протилежні погляди на одну і ту ж фінансову цінність. Адже не рідкість, коли наприклад дідусь вважає, що потрібно добре вчитись у школі, закінчити інститут, щоб знайти хорошу високооплачувану роботу, а батько вважає, що головне розвивати підприємницькі здібності і будувати власний бізнес, а не найматись до когось на роботу.

Створити систему фінансових цінностей, щоб усі члени родини дотримувались її, буде важко, тому важливо погодити хоча б основні фінансові питання.

Формування спільної сімейної цілі спростить цей процес. Таку інформацію можна вже спокійно обговорювати з дитиною починаючи з 5 – 8-річного віку.

Для того, щоб легше було розібратись з фінансовими цінностями, заповніть таку таблицю:

  Тато Мама Дідусь Бабуся Донька Кума
Заробляння грошей
Витрати
Інвестиції
Заощадження
Благочинність

Також дайте її заповнити тим членам родини, з якими часто спілкуються ваші діти.

Проаналізуйте зібрану інформацію, визначте пріоритети і обсудіть з вашою родиною. Якщо потрібна буде допомога, то не соромтесь, залишайте коментарі під статтею.