У вас борг на кредитній картці, іпотека і ще й авто взяте у кредит. Сама лише згадка про суми щомісячних витрат вганяє Вас у депресію. Сподіваюсь що ця інформація стане у нагоді.


Перше, що ми зробимо, то це перестанемо себе картати за ситуацію, що склалась, перестанемо прокручувати в голові різні варіанти і думки на кшталт «а якби…», «а що було б…». Приймемо це за факт – у нас є борги. Мабуть ви і раніше це усвідомлювали, але якось не хотілось загострювати на цьому свою увагу. Зосередьтесь, відкиньте в сторону свої страхи і почніть рухатись у напрямку зменшення боргових зобов’язаностей.
Оскільки у випадку з боргами кожна людина опиняється у різній фінансовій ситуації, то і вихід для кожного буде різним.
Хочу запропонувати просту схему, яка допоможе Вам зрозуміти, на яких саме кроках потрібно зосередиться першочергово.

Крок 1. Аналізуємо свої борги.

Візьміть листок паперу і запишіть всю можливу інформацію по усіх ваших боргах – сума боргу, кому винні, відсоткова ставка, місячний платіж, можливість дострокового погашення, можливість розтермінування і інше.
Підрахуйте мінімальну суму, яка необхідна Вам щомісяця, щоб зробити необхідні платежі. Якщо у вас є потрібна сума, то можете спокійно робити щомісячні платежі та поступово гасити борги. Щоб пришвидшити цей процес потрібно виділити з сімейного бюджету додаткові кошти. Якщо Ви ще не плануєте сімейний бюджет, то саме час розпочати. Я пропоную скористатись простим методом, який я називаю «Гасимо по одному». Випишіть усі свої борги у порядку від найвищої відсоткової ставки (швидше за все це будуть споживчі кредити) до найнижчої. І відсьогодні усі кошти, які ви зможете додатково виділити з бюджету направляйте на погашення кредиту з найбільшою відсотковою ставкою. Якщо ж ви боїтесь розгубити свій запал до погашення боргів, бо їх суми здаються надто великими, то можете розпочати з найменшого кредиту, незалежно від того, яка по ньому відсоткова ставка. Головне – розпочати і зосередитись на одному з кредитів, а не перестрибувати з одного на інший, щоб бачити конкретний результат від своїх дій.
Якщо ж суми, яку ви можете виділити з сімейного бюджету недостатньо, або ви хочете пришвидшити процес позбавлення від боргів, то переходимо до наступного кроку.

Крок 2. Економія.

Я і сам не дуже люблю економити, оскільки з часом починаєш відчувати дискомфорт від того, що постійно потрібно від чогось відмовлятись і дуже легко перейти від економії до марнотратства. Мені більше подобається контролювати свої витрати.
Але як не крути, якщо ваша фінансова ситуація не дозволяє поступового зменшення боргового навантаження на сімейний бюджет, то доведеться зменшувати свої витрати. Проаналізуйте куди витрачаються Ваші гроші, від яких трат можна відмовитись зовсім, або зменшити суми.
Якщо вдалось знайти додаткові кошти, то починайте «Гасити по одному», якщо ні – час взятись за контроль над фінансами «по-дорослому»

Крок 3. Вчимось контролювати витрати.

Якщо Вам важко самим розібратись із власними фінансами, то знайдіть собі наставника, того, хто допоможе та підтримає вас у бажанні позбутись боргів. Можете розпочати із безкоштовних курсів та тренінгів у інтернеті. Я вже кілька разів давав посилання на свій курс раніше, і якщо ви вже тут, то можливо саме він стане у нагоді. Обов’язково приділіть час цьому питанню, і результати не змусять себе довго чекати.
Сподіваюсь після цього кроку ви ще трохи пришвидшитесь на шляху до життя без боргів. Якщо ж і цього мало, то переходимо до наступного кроку.

Крок 4. Додатковий заробіток.

Зменшення витрат, це добре, але збільшення доходу – ще краще. Ви вже навчились контролювати свої витрати і тепер усі зароблені додаткові гроші зможете пускати на погашення боргів.
Як додатково заробити гроші, обирати саме Вам, це залежить від багатьох факторів, серед яких кількість часу, яку ви готові приділяти цій справі. Тому можливо варто зосередитись на власному хобі чи підробітку на Ваших вміннях, або взагалі подумати над повноцінним бізнесом.

Якщо у Вас є питання по кредитах, боргах і все що з ними пов’язано, то задавайте в коментарях під статтею, буду радий допомогти.